Герб на Лясковец

Община Лясковец

официален сайт

Миналогодишният победител в рали-състезанието Юлиян Телийски отново е първи в надпреварата в Лясковец 16.07.2018 Миналогодишният победител в рали-състезанието Юлиян Телийски отново е първи в надпреварата в Лясковец Шесто издание на Планинското състезание „Раховец Лясковец” се проведе в Лясковец. От години домакин на надпреварата е нашият град, а трасето по пътя към Петропавловския манастир е едно от най-атрактивните и най-техничните в България и затова привлича все повече участници. Тази година надпреварата бе ІV кръг от Републиканския шампионат по планинско изкачване и в същинското състезание, което се състоя във втория ден, победител стана миналогодишния шампион Юлиян Телийски от „Дунав Рейсинг”. Организатори на състезанието в Лясковец са „Етър Рейсинг”, Българска Федерация по автомобилен спорт и добре партниращите си съседни общини Лясковец и Горна Оряховица. В първия ден традиционно автомобилите преминаха административно-технически преглед в Горна Оряховица, а след това бяха изведени до старта, който и тази година бе до лясковския стадион „Михаил Алексиев”. Състезанието бе официално открито от кметовете на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев и на Лясковец д-р Ивелина Гецова, които пожелаха успех на всички. Домакинът Община Лясковец и тази година бе осигурил на пилотите много добри условия и отлично трасе за състезанието. Дължината на трасето е 3 350 м и отговаря на всички изисквания на Българската федерация по автомобилен спорт. Тази година с броя на участниците бе поставен рекорд – записани бяха 45 състезатели, но на стартовата линия след техническата проверка застанаха 39 автомобила. В първото издание на Планинско състезание „Раховец Лясковец“ през 2013 г. стартират 33 състезатели, през 2014 г. те са 26, през дъждовната 2015 са 29, 2016 г. състезателите са 34, а през 2017 г. на старт застават 33 състезатели. Няколко пилоти не можаха пък да преминат финалната линия и за съжаление един от тях бе нашият съгражданин Тодор Тодоров, който миналата година се представи блестящо. Той е и автор на идеята за провеждането на рали-състезание в Лясковец преди шест години. Не успя да завърши състезанието и двукратният шампион тук, в Лясковец - Любен Каменов. След победата си в тазгодишната надпревара „Раховец Лясковец 2018“ вече двукратен шампион е и Юлиян Телийски. Той е победител в генералното класиране и спечели победата в своя клас HC1 с „Мицубиши Лансър”. Втори в генералното подреждане е Христо Манолов, победител в първата надпревара в Лясковец през 2013 година. Купата за трето място вдигна Ивелин Йотков от „Грийн форс мотор”. Със своето БМВ Е30 Йотков спечели първото място в клас HC2. В генералното класиране за националния планински шампионат продължава да води Христо Манолов. Юлиян Телийски е втори на много малка разлика. Много близо един до друг са следващите трима – Илия Царски, Ивелин Йотков и Любен Каменов. Шампионът ще се реши в оставащите два старта от републиканското първенство. В отборното класиране първо място зае „Грийн форс мотор”, втори е „Джордан рейсинг”, а трети е тимът на „АСК Стара Загора”. Купите и наградите връчиха кметовете на двете общини д-р Гецова и инж. Добрев, както и представители на основните спонсори „Минови груп” и „Киа моторс”.